YABANCILARA İKAMET İZNI

Hükümet Yabancı Gayrimenkul Alıcıları İçin 1 Yıl İkamet İzni Tezkeresini açıkladı
Hükümet, Türkiye’de Avrupalı yabancı emlak alıcılarının önündeki engelleri ortadan kaldırmak amacıyla yabancılara ikamet izni ile alakalı, bir yasa değişikliği ile yurt dışından ev alacak yabancılar için Türkiye’de üç ay olan oturma iznini bir yıla kadar uzatmaya karar verdi. Fakat ilk oturum iznine başvurmadan önce en az 9 ay Ülkemizde yaşamış olması gerekmektedir. Vize süresi hakkı biten yabancı gayrimenkul sahibi her yıl vizesini uzatmak için başvuru yapabilir.

Türkiye'de İkamet İzni Nasıl Alınır?
Türkiye'de gayrimenkul satın alan yabancılar için. Yabancılar Hukuku ve Uluslararası Koruma yeni mevzuatına göre, en az bir yıl ikamet izni almak için izin verilebilir.

Türkiye'de emlak satın almayı planlıyorsanız, yabancı alıcılar için oturma izinleri her zaman ana engel olmuştur. Önceki düzenlemelere göre, yabancılar turist vizesi ile sadece üç ay kadar bir süre ülkemizde kalabilirlerdi yeni tasarıya göre ülkelerine dönmeden ek bir 3 ay daha turist vizelerini uzatıp ülkemizde kalabiliyorlar. Ve bu süre içerisinde oturum izni almak için başvuru yapabilirler.

Mütekabiliyet Yasası ile Türkiye'de Gayrimenkul Satış Artıracak
Yasanın geçen yıl yürürlüğe girmesinden bu yana yabancı gayrimenkul satın almalar da bir artış yaşanmıştır. Yabancı yatırımcılara ve firmalara arazi ve gayrimenkul satışı üzerindeki sınırlamaların hafifletilmesi yabancı yatırımcıların ve firmaların ülkemize daha fazla yatırım yapmasına sebep olmuştur. Eski Mütekabiliyet yasasına göre yabancı bir vatandaşın ya da firmanın ülkemizde bir gayrimenkul veya bir iş yapmak istediği zaman Türk vatandaşları veya firmaları olmadan bu mümkün değildi. Yeni yasaya göre artık yabancı yatırımcıların önü açıldı.

Mütekabiliyet yasası dokuz ay önce yürürlüğe girmesinden bu yana farklı ülkelerden gelen yabancılar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre, Türkiye genelinde yaklaşık 11.000 gayrimenkul satın almıştır. Yalnızca 2011 Mayıs ayında, Türkiye'de yabancı gayrimenkul satın almaları, 1.1 milyar $. 2.557 satış ile Türkiye'de gayrimenkul satın alan yabancı vatandaşlar arasında ilk sırada Almanya yer almaktadır.

Hükümet mütekabiliyet yasasını değiştirerek ve turist vizesi ile Türkiye'de kalan yabancıların dışında oturma izni için prosedürleri hafifleterek yabancıya daha fazla gayrimenkul satmayı hedefliyor.

30 Nisan ve 2 Mayıs tarihleri ​​arasında Dubai'de düzenlenecek olan dokuzuncu Uluslararası Gayrimenkul Fuarı'nda Türkiye temsilcisi Yusuf Hızarcıoğlu, bu yeni düzenleme de Türkiye'de gayrimenkul satın almak isteyen yabancıları teşvik edilmesi ve bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi.

Source: Law no:6458 YABANCILAR VE ULUSLARARASI KORUMA KANUNU http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/04/20130411-2.htm

Alanya Real Estate Alanya Homes Alanya Apartments Alanya Property